Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

W 2013 r. produkcja energii z OZE może spaść o połowę

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
22-07-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
sg/Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
W 2013 r. produkcja energii z OZE może spaść o połowę
fot. Rynek Infrastruktury
Tylko 3,2 mln MWh wyprodukowano w tym roku w Polsce z odnawialnych źródeł energii – wynika z danych, opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. W tym roku po raz pierwszy od 2005 produkcja zielonej energii spadnie – i to nawet o połowę w porównaniu z rekordowym 2012 rokiem. Winny temu jest brak regulacji prawnych i załamanie się ceny zielonych certyfikatów.

URE sporządził swoje statystyki na podstawie wydanych świadectw pochodzenia, tzw. zielonych certyfikatów, które potwierdzają „zielone” pochodzenie energii. Z danych, zakutualizowanych na 18 lipca, wynika, że w ciągu pierwszego półrocza 2013 roku w Polsce wyprodukowano dokładnie 3 207 184,456 MWh energii z OZE, co oznacza, że do końca roku najprawdopodobniej energetyka odnawialna osiągnie poziom około 6,4 mln MWh. Tymczasem w całym 2012 roku było to ponad 14 mln MWh (dokładnie 14 015 066,425 MWh). Tym samym energetyka odnawialna w Polsce pod względem produkcji cofnie się o kilka lat – do poziomu z 2008 roku (6 493 066,236 MWh).

 

Największy spadek produkcji energii z OZE zanotowały duże elektrownie węglowe, spalające węgiel z biomasą oraz elektrownie biomasowe. W pierwszym półroczu 2013 roku metodą współspalania wyprodukowano 209 053,900 MWh energii elektrycznej, poprzez spalanie samej biomasy – 30 170,077 MWh energii w porównaniu do 1 100 464,418 MWh w całym 2012 roku. Biogazownie również zmniejszyły produkcję, osiągając w tym roku wynik 198 960,661 MWh (528 099,178 MWh).

 

"Czysta" energetyka odnawialna w mniejszym stopniu, ale również ograniczyła produkcję. Elektrownie wiatrowe wytworzyły w ciągu pierwszych miesięcy 2013 roku 1 790 616,639 MWh energii (w całym 2012 r. – 4 598 689,391 MWh), farmy fotowoltaiczne – 334,445 MWh (1 168,498 MWh). Elektrownie wodne w tym roku prawdopodobnie zachowają produkcję energii na podobnym poziomie, co w zeszłym roku. W 2013 roku (I połowa) zdołały wyprodukować 978 048,734 MWh energii, podczas, gdy w ubiegłym roku było to 2 031 689,647 MWh.

 

Znaczące spadki w produkcji energii nie dziwią przedstawicieli branży. – Spadek produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wynika przede wszystkim z sytuacji na rynku zielonych certyfikatów. Załamanie cen certyfikatów zniechęciło nawet energetykę konwencjonalną do produkcji energii metodą współspalania. Ten segment OZE może sobie pozwolić na rezygnację z produkcji energii przy niesprzyjających cenach i produkcję energii tylko z węgla, natomiast producenci energii z wiatru czy innego źródła energii odnawialnej już nie – wyjaśnia Arkadiusz Seksciński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Poza kwestiami regulacji rynku handlu zielonymi certyfikatami, producenci energii z OZE jak dotąd bezskutecznie czekają na regulacje prawne. – Drugim czynnikiem niższej produkcji energii z OZE jest spowolnienie inwestycyjne. Nie wiadomo, jak będzie wyglądał system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Jeśli trudno jest oszacować przyszłe zyski, trudno też będzie inwestorom przekonać banki do udzielenia kredytów – dodaje Seksciński.

 

Podobnie uważa Robert Słotwiński, szef sprzedaży Działu Techniki Solarnej w Schueco Polska: – Kiedy zapowiedziano, że Ustawa o OZE wkrótce zostanie uchwalona, inwestorzy wstrzymali się z realizacją projektów do czasu przyjęcia jak mniemam korzystnych stawek odkupu energii. Tymczasem nowego prawa wciąż nie ma. Dziś branża fotowoltaiczna (całe OZE) cierpi na brak zamówień, w przyszłym roku – po przyjęciu nowych przepisów – może ich być znacząco więcej, ale teraz sytuacja zachęca do ograniczania działalności i zwalniania pracowników.

 

– Nie zdziwiłbym się, gdyby ten rok zamknął się wynikiem o połowę gorszym, niż poprzedni – chyba, że branża otrzyma pozytywny impuls do podjęcia inwestycji. A takim impulsem mógłby być rządowy projekt Ustawy o OZE podpisany przez premiera i przesłany do Sejmu – uważa wiceprezes PSEW.

 

– Pojawiły się jaskółki zapowiadające od września przyjęcie tzw małego trójpaku w zakresie OZE, ale – jak mówi przysłowie – pierwsza jaskółka... Miejmy jedynie nadzieję, że nie stanie się tak normalną w Polsce wieczną prowizorką – podsumowuje Słotwiński.

 

Do 2020 roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, Polska powinna osiągnąć poziom 15% udziału energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł w zużyciu energii ogółem. Na koniec 2011 roku było to 7,9%. Bez regulacji prawnych i zachęt inwestycyjnych dla branży trudno będzie ten pułap osiągnąć.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5